Anasayfa » 3.Sayfa » Kayıplardan Üzücü Haber Geldi

Kayıplardan Üzücü Haber Geldi

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığından yapılan açıklamada, 23 Aralık 2017’de Guba ilinin Hınalık köyü kırsalından Tufandağ zirvesine yürüyüşe çıkan ve 24 Aralık’ta kendileri ile irtibat kesilen dağcılar Babur Hüseynov (27), Namin Bünyatzade (35) ve Feride Cebrayılzade (26) isimli dağcıların cenazelerine ulaşıldığı bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde havanın ısınması ile Tufandağ’ındaki kar kalınlığının düştüğü ve kayıp dağcıları arama çalışmalarının yeniden başlatıldığı duyurulmuştu.

Yerel kaynaklar işlemleri tamamlanan cenazelerin ailelerine teslim edildiğini belirtti. Genç dağcılardan aylardır haber alamayan yakınları acı haberle bir kez daha yıkıldı. Daha önce Azerbaycan Başsavcılığı, dağcıların yürüyüş için yeterli düzeyde olması, hava durumunun yürüyüşe uygun olması, rota belirlenmesi ve güvenlik önlemleri gibi konulardan sorumlu yetkililerle ilgili “ihmal dolayısıyla ağır sonuçlara neden olmak” suçundan soruşturma başlatmıştı. 23 Aralık 2017’de zirve yürüyüşüne çıkan dağcılarla 24 Aralık günü irtibat kesilmişti. Dağcıların çığ altında kalarak hayatını kaybettiği düşünülüyor. Çığ düşen bölgelerde kar kalınlığının 12 metreye kadar ulaştığı belirtiliyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (bu habere not ver)
Loading...

Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir

Scroll To Top