Anasayfa » Gündem » İki İlçe İl oluyor

İki İlçe İl oluyor

imageimage
hükümet, Mardin’in Midyat, Van’ın Erciş ilçelerini il yapmayı, Şırnak il merkezini Cizre, Hakkari il merkezini de Yüksekova olarak değiştirmeyi planlıyor. Şırnak’ın isminin ise ‘Şehr-i Nuh’ olması tartışılıyor.

İki ilçe il oluyor
Hükümet, Mardin’in Midyat, Van’ın Erciş ilçelerini il yapmayı, Şırnak il merkezini Cizre, Hakkari il merkezini de Yüksekova olarak değiştirmeyi planlıyor. Şırnak’ın isminin ise ‘Şehr-i Nuh’ olması tartışılıyor.

Hükümetin, Güneydoğu’da vatandaşı terörden kurtaracak kapsamlı planı, sadece teröre destek veren HDP’li belediyelerle ilgili alınacak tedbirlerle sınırlı olmayacak. Çok kapsamlı yeni yapılanma, bölgeyi baştan aşağı değiştirecek. Şırnak ve Hakkari il merkezlerinin, idari olarak Cizre ve Yüksekova’ya taşınarak isimlerinin değiştirilmesinin yanında, Erciş’in Van’dan, Midyat’ın da Mardin’den ayrılarak il yapılması planlanıyor. Bölgedeki yerleşim yerlerine eski isimlerinin geri verilmesi de planın bir parçasını oluşturuyor. Şırnak’ın adının, eski ismi olan “Şehr-i Nuh” isminden yola çıkılarak “Nuh” olarak değiştirilmesi tartışılıyor.

Bölgeyi baştan aşağı dönüştürerek, terörden arındırılmış bölgenin, kalkınmasını sağlamaya dönük planın en önemli parçasını Van ve Mardin’den birer yeni il çıkartılması oluşturuyor. Kapanmadan Meclis’e sevk edilmesi beklenen düzenlemeyle Erciş Van’dan, Midyat da Mardin’den ayrılarak, Midyat ve Erçiş olarak iki yeni ilin kurulması planlanıyor.

DESTEK KESİLECEK

Terörle mücadeleyi sekteye uğratan önemli etkenlerden biri olan, HDP’li belediyelerin yaşattığı sorunların da bu şekilde bir nebze azaltılması hedefleniyor. Van ve Mardin’den, yeni illerin çıkması, bu iki ilin de büyükşehir sıfatını kaybetmesine yol açacak. Böylelikle HDP’li iki ilin HDP’li belediyelerinin, “büyükşehir” yasası imkanlarını kötüye kullanarak tüm il imkanlarıyla terör örgütüne desteği sürdürmesinin önüne geçilecek.

TAŞIMA İÇİN İKİ FORMÜL

Düzenlemeyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun süre önce dile getirdiği Şırnak’ın il merkezinin idari olarak Cizre’ye, Hakkari’nin de Yüksekova’ya taşınması gerçekleştirilecek. Bu taşıma işleminin nasıl yapılacağıyla ilgili çalışmalarda iki formül üzerinde duruluyor. Doğrudan doğruya, yasayla Cizre ve Yüksekova’nın il yapılıp, Şırnak ve Hakkari’nin de ilçeye dönüştürülmesi, böylece illerin isimlerinin de Yüksekova ve Cizre olarak değiştirilmesi tartışılıyor.

İkinci formül ise illerin sadece idari olarak merkezlerinin değiştirilmesi yönünde. Bu formül de, idareye ilişkin yasal düzenlemeyle gerçekleştirilebiliyor. Bu formülün uygulanması halinde getirilecek düzenlemede, Şırnak’ın il merkezinin Cizre olacağı ve yönetim birimlerinin Cizre’de yer alacağı, ilin merkez ilçesinin Cizre olacağı belirtilecek. Aynı şekilde Hakkari’de de il merkezi idari birimleri, Yüksekova’ya kaydırılacak. Yüksekova, merkez ilçe olacak. Böylesi düzenleme yapılması durumunda illerin isimleri yine Hakkari ve Şırnak olarak kalmış, ancak yönetim merkezleri değiştirilmiş olacak.Çalışmada, bölgedeki yerleşim birimlerinin eski isimlerinin yeniden verilmesi de tartışılıyor. Çözüm sürecinin başlarında Hükümetin, silahların bırakılmasına yönelik takvimin planlandığı şekilde işlemesi durumunda yapmayı düşündüğü uygulamanın, terörden arındırılmış yeni dönemde hayata geçirilmesi planlanıyor.

ŞIRNAK’A ‘NUH’ İSMİ

Çoğunluğu 12 Eylül dönemi olmak üzere çeşitli tarihlerde değiştirilmiş olan yer isimlerinin, tekrar verilmesi söz konusu olabilecek. Şırnak’ın adının, eski ismi olan “Şehr-i Nuh” isminden yola çıkılarak “Nuh” olarak değiştirilmesi tartışılıyor.
Kaynak: TÜRKİYE GAZETESİ

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (bu habere not ver)
Loading...

Sizde Yorum Yazabilirsiniz:


Bunlar da ilginizi çekebilir

Scroll To Top